علت تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی کنوود

علت تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی کنوود

تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی کنوود

اگر بعد از یک چرخه یک حوضچه آب در کف ماشین ظرفشویی خود پیدا کردید، وحشت نکنید. اگرچه آب ایستاده می‌تواند نشانه‌ای از این باشد که ماشین ظرفشویی شما نیاز به تعمیر حرفه‌ای دارد و بهتر است که از یک تعمیرکار ماهر در زمینه تعمیر ظرفشویی کنوود کمک بگیرید، اما در بیشتر مواقع، این یک مشکل جزئی است که می‌توانید خودتان با پیدا کردن علت تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی کنوود آن را برطرف کنید.

آب در کف ماشین ظرفشویی ناشی از گرفتگی در فیلتر، دفع زباله، شلنگ تخلیه، پمپ تخلیه یا شکاف هوا است. هنگامی که غذا یا رسوب در این سیستم‌ها جمع می‌شود، ماشین ظرفشویی کنوود به درستی تخلیه نخواهد شد. اما تعیین محل انسداد و پاکسازی آوارها مشکل را حل می‌کند. در این مطلب از نمایندگی تعمیرات کنوود پشتیبان به بررسی ان مسئله میپردازیم.

دلایل رایج علت تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی کنوود 

دلایل رایج علت تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی کنوود

اگر در کف ماشین ظرفشویی خود آب مشاهده می‌کنید، اولین قدم این است که علت اصلی آن را کشف کنید. رایج‌ترین مشکلاتی که منجر به آب در کف ماشین ظرفشویی برند کنوود می‌شود، شامل از گرفتگی، نگهداری ضعیف، خطای عملکرد و قطعات شکسته یا نادرست است.

 1. ایجاد گرفتگی در ماشین ظرفشویی کنوود :

انسداد شایع‌ترین دلیلی است که باعث می‌شود آب به درستی تخلیه نشود. به راحتی می‌توانید با آبکشی ظروف قبل از قرار دادن در ماشین ظرفشویی از گرفتگی جلوگیری کنید. بخش‌ها و سیستم‌های مختلفی در ماشین ظرفشویی شما وجود دارد که امکان انسداد را دارند.

 1. تعمیر و نگهداری ضعیف دستگاه :

بسیاری از مردم متوجه نیستند که باید به طور منظم تعمیر و نگهداری انجام دهند تا ماشین ظرفشویی خود به درستی کار کند. تعمیر و نگهداری منظم می‌تواند شامل تخلیه دوره‌ای سبد تخلیه، بازرسی شیلنگ‌ها و تمیز کردن فیلترها باشد.

همچنین ایده خوبی است که بازوی اسپری را هر شش ماه یکبار همانطور که در دفترچه راهنمای مالک شما توصیه شده است تمیز و بررسی کنید.

 1. ایجاد خطاهای عملیات ماشین ظرفشویی :

برای اطمینان از تکنیک‌های عملکرد صحیح، همیشه کتابچه راهنمای خود را بررسی کنید. این بسیار مهم است که بدانید چگونه باید با دستگاه کار کرده و چه محصولاتی توصیه می‌شود. به عنوان مثال، استفاده از صابون ظرفشویی معمولی می‌تواند باعث گرفتگی و در نتیجه آب در کف ماشین ظرفشویی شود.

 1. قطعات شکسته :

هنگامی که قطعات فرسوده می‌شوند، باید توسط یک متخصص مجاز تعویض شده تا از ابطال گارانتی شما جلوگیری شود.

آشنایی با قطعات ماشین ظرفشویی

قبل از اینکه به نحوه تعمیر آب راکد بپردازم، دانستن قطعات ماشین ظرفشویی و داشتن درک اولیه از نحوه عملکرد ماشین ظرفشویی مفید است. ماشین‌های ظرفشویی اغلب دارای قطعات یکسانی هستند، اما ممکن است بسته به برند مانند برند کنوود متفاوت باشند. در اینجا چند بخش متداول برند کنوود در چند مدل متنوع را ذکر کرده‌ایم.

1. شکاف هوا

شکاف هوا که به عنوان کلاهک هوا نیز شناخته می‌شود، وسیله‌ای است که از ورود مجدد آب کثیف به ماشین ظرفشویی شما جلوگیری خواهد کرد. این قطعه از تمیز بودن آبی که برای شستن ظروف استفاده می‌شود، اطمینان حاصل کرده و آن را وارد دستگاه می‌کند.

همه مدل‌های ماشین‌های ظرفشویی کنوود از شکاف هوا استفاده نمی‌کنند و برای بررسی علت تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی کنوود شما باید ابتدا از وجود آن اطلاع پیدا کنید. 

2. فیلتر ماشین ظرفشویی کنوود

بسته به مدل ماشین ظرفشویی کنوود ممکن است فیلتر دستی یا خود تمیز شونده داشته باشید. این فیلتر معمولاً در پایین ماشین ظرفشویی قرار دارد که در دفترچه راهنمای مالک شما جزئیات دقیق آن ذکر خواهد شد هدف اصلی گرفتن مواد غذایی و سایر مواد زائد در طول چرخه شستشو است تا آب در حال گردش تا حد امکان تمیز بماند.

3. شلنگ تخلیه

این شیلنگ است که پمپ تخلیه ماشین ظرفشویی را به محل دفع زباله یا شکاف هوا متصل می‌کند و درصورت مسدودیت به صورت کامل باعث تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی کنوود خواهد بود.

4. پمپ تخلیه

این قسمت آب را از ماشین ظرفشویی به خط تخلیه یا دفع زباله شما فشار می‌دهد، اگر در ساختار قطعه مشکلی وجود داشته باشد آب در ماشین ظرفشویی بیشتر از حد وارد شده و مشکل ساز می‌شود.

5. بازوی اسپری دستگاه

بازوی اسپری دستگاه در طول چرخه تمیز کردن، آب را به ظروف می‌چرخاند و پرتاب می‌کند، اما امکان گرفتگی سوراخ‌های آن نیز بسیار زیاد بوده و می‌تواند علتی برای تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی کنوود باشد.

راه‌حل مشکل تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی کنوود

راه‌حل مشکل تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی کنوود

 

1. پاکسازی عمیق محل دفع زباله

اکثر ماشین‌های ظرفشویی برند کنوود خط لوله کشی اختصاصی ندارند. در عوض، آنها از طریق زباله دانی که به لوله تخلیه بیرونی متصل است، تخلیه می‌شوند.

اگر دفع زباله‌های خود را مرتب انجام ندهید، یا مرتباً آن را تمیز نکنید، مواد غذایی و زباله‌ها جمع شده و مانع از تخلیه مناسب آب از ماشین ظرفشویی شما می‌شوند. در زمان برخورد با تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی کنوود، با استفاده از یک چراغ قوه به محل دفن نگاه کنید و آن ناحیه را بو کنید.

اگر در اطراف تیغه‌های دفع تجمع پیدا کردید یا بوی تند را استشمام کردید، گرفتگی زباله می‌تواند باعث مشکل شما باشد.

دستورالعمل رفع مشکل :

 1. برق دستگاه خود را با جدا کردن آن از پریز یا خاموش کردن مداری که از آن در تابلوی برق خود تغذیه می‌کند، قطع کنید.
 2. پس از قطع برق، سعی کنید آن را روشن کنید تا مطمئن شوید که اتصال کاملا قطع شده است.
 3. از یک چراغ قوه برای نگاه کردن از پایین به داخل محل دفن استفاده کنید.
 4. اگر اجسامی را می‌بینید که باید حذف شوند، از انبر بهره برده و هرگز دستان خود را حتی با خاموش بودن دستگاه در اختیار نگذارید.
 5. درصورتی که روی تیغه‌های دفع مواد غذایی تجمع پیدا کردند، دو فنجان یخ و نصف فنجان سنگ نمک را داخل آن بریزید.
 6. برق را به محل دفع زباله برگردانید، آب را روشن کنید و اجازه دهید دفع یک دقیقه کار کند.
 7. با استفاده از چراغ قوه، بررسی کنید که آیا تیغه‌ها تمیز هستند یا خیر، در صورتی که نتیجه نا موفق بوده عملیات را ۴ بار دیگر تکرار کنید.

2. فیلتر و سبد ماشین ظرفشویی را تمیز کنید

فیلتر ماشین ظرفشویی و سبد تخلیه با هم کار می‌کنند تا مواد غذایی را در طول چرخه شستشو جمع کنند و از چرخش مجدد آب آلوده به ظروف شما هنگام تمیز کردن جلوگیری می‌کنند.

با گذشت زمان، آنها می‌توانند با ضایعات غذا و کف صابون مسدود شوند و باعث تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی کنوود باشد.

سبد معمولاً در پایین دستگاه شما قرار دارند، اما از دفترچه راهنمای مالک خود برای پیدا کردن آنها در ماشین ظرفشویی خاص خود استفاده کنید. همچنین برخی از ماشین‌های ظرفشویی کنوود دارای فیلترها و سبدهای تخلیه مجزا هستند، اما برخی دیگر دارای یک قسمت هستند که کار هر دو را انجام می‌دهد.

دستورالعمل‌ها رفع انسداد سبد و فیلتر :

 1. ابتدا، برای ایمنی، همیشه برق دستگاه خود را قطع کنید.برای تمیز کردن سبد تخلیه یا فیلتر، قطعات را با استفاده از دستورالعمل‌های کتابچه راهنمای مالک خود جدا کنید.
 2. سبد را خالی کنید.
 3. سپس با استفاده از یک مسواک قدیمی و محلول آب گرم و مواد شوینده ملایم آن را تمیز کنید.
 4. سبد را کاملاً بشویید تا باقیمانده صابون از بین برود.
 5. سبد تخلیه را دوباره در ماشین ظرفشویی قرار دهید.

لطفا توجه داشته باشید که برخی از فیلترها خود تمیز شونده هستند. اگر ماشین ظرفشویی شما سبد قابل جابجایی ندارد، فیلتر را تمیز کنید و به سادگی به ناحیه اطراف فاضلاب بپردازید.

زباله‌ها و سایر اشیایی که مانع جریان آب می‌شوند را با قلاب آویز سیمی یا انبر دماغه سوزنی بردارید. ماشین ظرفشویی خود را در یک چرخه بدون ظروف کار کنید تا ببینید آیا با این کار مشکل برطرف شده است یا خیر. اگر نه، راه حل دیگری را امتحان کنید.

3. بررسی شلنگ تخلیه ماشین ظرفشویی کنوود

شلنگ تخلیه همانطور که از نامش پیداست لوله‌ای است که آب کثیف را از ماشین ظرفشویی شما خارج می‌کند. گاهی اوقات، شیلنگ تخلیه ممکن است با بقایای مواد غذایی مسدود شود، یا چین خوردگی یا پیچ خوردگی در شلنگ می‌تواند جریان آب را سرکوب کند.

وقتی این اتفاق می‌افتد، آب نمی‌تواند به درستی تخلیه شود و باعث ایجاد پشتیبان در ماشین ظرفشویی شما می‌شود. در اینجا نحوه رفع این مشکل آورده شده است.

دستورالعمل‌های رفع مشکلات شلنگ :

توجه: این راه حل به سطح راحتی با قرار گرفتن روی زمین و نگاه کردن به زیر ماشین ظرفشویی و سینک مجاور نیاز دارد.

 1. مطمئن شوید که برق به ماشین ظرفشویی شما جریان ندارد.
 2. شیلنگ تخلیه را پیدا کنید. به طور معمول، یک سر شلنگ تخلیه به پمپ پشت ماشین ظرفشویی و انتهای دیگر به محل دفع زباله متصل می‌شود.
 3. اگر نمی‌توانید به سرعت شلنگ تخلیه خود را پیدا کنید، دفترچه راهنمای مالک خود را بررسی کرده و طبق مدل ماشین ظرفشویی کنوود شلنگ را بیابید.
 4. بررسی کنید که شیلنگ تا نشده یا خم نشده باشد.
 5. اگر شلنگ شما مشکلی ندارد، گرفتگی را بررسی کنید.
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 3.5]

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید

021-47278

ثبت سفارش 24 ساعته

فرم ثبت سفارش