علت بوی بد از داخل ماشین ظرفشویی کنوود

علت بوی بد از داخل ماشین ظرفشویی کنوود

ماشین ظرفشویی یک وسیله اصلی در هر خانواده ایرانی بوده و دلیل اهمیت استفاده پراهمیت آن جلوگیری از مصرف بیشتر از حد آب و هدر دادن زمان است. اما مانند هر وسیله دیگری، ماشین ظرفشویی حتی در بهترین برندهای محبوب مانند کنوود نیز کامل نبوده و بدون تعمیر و نگهداری ممکن است با مشکل‌های متنوعی همچون بوی بسیار بدی در دستگاه مواجه شوید.

بنابراین ما به عنوان نمایندگی تعمیرات کنوود پشتیبان سؤالات متداول مصرف‌کنندگان ماشین ظرفشویی را درباره عیب‌یابی و مشکلات رایج دستگاه به همراه راه‌حل‌های آن‌ها را گردآوری کرده‌ایم تا به شما در صرفه‌جویی هزینه و رفع دردسر مشکلات بزرگ‌ کمک کنیم.

چرا ماشین ظرفشویی من بو می دهد؟

بوی ماشین ظرفشویی معمولاً به دلیل تجمع ذرات غذا یا چربی به دام افتاده ایجاد می‌شود. این ذرات می توانند فیلترها، بازوی اسپری، شلنگ تخلیه و گوشه های کوچک اطراف ماشین ظرفشویی شما را به صورت کامل مسدود کنند.

درصورتی که اجازه به تجمع این ذرات غذایی در طول زمان داده شود، شروع به ایجاد بوی بد مانند بوی ماهی خواهد کرد که می تواند به ظروف و فضای آشپزخانه شما منتقل شود. در نهایت در ظروف و دیواره‌های ماشین ظرفشویی باکتری‌ها جمع می‌شوند و ماشین ظرفشویی شما به محلی برای رشد انواع آلودگی و کپک تبدیل خواهد شد.

درصورتی که ماشین ظرفشویی شما بوی کپک زدگی یا رطوبت می‌دهد، علاوه بر دلایل ذکر شده ممکن است مشکلی با شلنگ پیچ خورده یا گرفتگی فاضلاب داشته باشید. در صورت امکان ماشین ظرفشویی را به آرامی از حفره بیرون کشیده و شلنگ را از نظر آسیب دیدگی بررسی کنید.

چگونه ماشین ظرفشویی خود را تمیز کنم؟

چگونه ماشین ظرفشویی خود را تمیز کنم؟

درصورت کثیف بودن قطعات دستگاه، برای خلاص شدن از شر بقایای موادغذایی و بوی بد از داخل ماشین ظرفشویی کنوود می‌توانید چند مرحله ساده را کهدبرای شما ذکر کرده‌ایم، دنبال کنید.  به یاد داشته باشید که تمیز کردن تنها برای زمان عیب یابی نیست و تمیز کردن هفتگی برای جلوگیری از ایجاد مشکلات بهترین نتیجه را به شما خواهد داد.

1. فیلترهای ماشین ظرفشویی و سوراخ تخلیه را تمیز کنید

 • ابتدا سینی یا قفسه پایینی ماشین ظرفشویی را بردارید.
 • فیلترهای قابل جابجایی ماشین ظرفشویی را خارج کنید. (اینها باید به راحتی باز شوند و برای شستن بیرون بیایند، اما اگر مطمئن نیستید، برای برداشتن صحیح به دفترچه راهنمای محصول خود مراجعه کنید).
 • فیلترهای خود را به مدت 10 دقیقه در مقداری آب گرم خیس کنید.
 • هر یک از آنها را با یک برس سفت (مسواک قدیمی نیز خوب کار می کند)، صابون و آب داغ کاملاً بشویید.
 • زهکشی ته ماشین ظرفشویی را تمیز کنید و ضایعات باقیمانده را بردارید.
 • همچنین می توانید نصف فنجان جوش شیرین را داخل آن بریزید تا تازه شود.
 • فیلترهای تمیز را در ماشین ظرفشویی تعویض کنید.

2. بازوی اسپری را تمیز کنید 

 • بازوی اسپری ماشین ظرفشویی را حرکت دهید (برای اکثر ماشین های ظرفشویی، این موضوع به معنای بیرون کشیدن سنگ پایین و باز کردن بازوی اسپری از روی پایه آن است).
 • از یک تکه سیم برای تمیز کردن سوراخ ها و حذف هرگونه رسوب سخت استفاده کنید.
 • بازوی اسپری را دوباره وصل کنید.

3. واشرهای ماشین ظرفشویی را تمیز کنید

 • یک پارچه مرطوب تهیه کنید.
 • آن را در اطراف نقاط تماس و درزگیرها بچرخانید تا کثیفی و بقایای انباشته شده را از بین ببرید.

4. دفن زباله دستگاه را بررسی و تمیز کنید

ماشین‌عای ظرفشویی معمولی درصد بالایی از زباله‌های دریافتی را از طریق شیلنگ به داخل زباله‌دانان پمپ می‌کنند و درصورتی که پس از مدتی شما با بوی بد از داخل ماشین ظرفشویی کنوود روبرو شوید، یعنی شلنگ دفع زباله مسدود شده است.

 • شلنگی را که ماشین ظرفشویی را به سطل زباله وصل می‌کند، خارج کنید.
 • شلنگ دفع را با یک برس بطری و یک پارچه تمیز کنید.
 • مقداری سرکه سفید را داخل شلنگ بریزید تا مسدودیت موجود در دستگاه به صورت کامل از بین برود.

5. استفاده از حجم بالای کف صابون در دستگاه

کف صابون می تواند به عنوان یک چسب برای ذرات غذا عمل کند، به همین دلیل در فرآیند کارکرد ماشین ظرفشویی به اندازه مشخص از صابون بهره ببرید و برای رفع مواد اضافی اجرای یک چرخه تمیز کردن در ماشین ظرفشویی با سرکه سفید می‌تواند سازگار باشد.

 • دو فنجان سرکه سفید را در یک کاسه قابل نصب در ماشین ظرفشویی روی قفسه پایینی ماشین ظرفشویی خالی کنید.
 • برای از بین رفتن کف‌های موجود در دستگاه چرخه را با آب گرم شروع کنید.
 • اجازه دهید دستگاه در پایان چرخه هوا خشک شود.

 6. بوی بد از داخل ماشین ظرفشویی کنوود هنوز وجود دارد، بهترین راه برای تمیز کردن آن چیست؟

برای تمیز کردن صدرصد ماشین ظرفشویی کنوود و رفع بوی بد آن می‌توانید از محلول‌های سازگار با محیط زیست به صورت ماندگار استفاده کنید. در این روش دو حالت استفاده از سرکه و جوش شیرین وجود دارد که هرکدام از آنها را جداگانه برای شما ذکر کرده‌ایم.

 1.      با سرکه تمیز کنید

خواص اسیدی سرکه سفید به شکستن گرفتگی‌ها و رسوبات مواد غذایی در اطراف ماشین ظرفشویی کمک می کند.

 • همه چیز را از ماشین ظرفشویی خارج کنید.
 • یک فنجان سرکه سفید بگیرید.
 • آن را در ظرف یا فنجان قابل شستشو در ماشین ظرفشویی ریخته یا در قفسه بالایی قرار دهید.
 • همچنین می توانید آن را مستقیماً در آبکش ماشین ظرفشویی بریزید.
 • یک چرخه کوتاه، ترجیحا گرم یا سرد را اجرا کنید.
 • در نهایت از شستشوی ظروف تمیزتر و بدون بو لذت ببرید.

نکته :

توجه داشته باشید که شستشو با سرکه نباید به طور منظم انجام شود، زیرا خاصیت اسیدی آن در صورت استفاده زیاد، می تواند به داخل ماشین ظرفشویی شما آسیب برساند. برخی از وب سایت ها استفاده از سفید کننده را به عنوان جایگزین پیشنهاد می کنند، اما من به دلایل واضح از قرار دادن سفید کننده در ماشین ظرفشویی خود تردید دارم!

 2. با جوش شیرین بشویید

اجرای هر چند وقت یکبار شستشوی جوش شیرین باعث می‌شود که بوی بد از داخل ماشین ظرفشویی کنوود از بین برود.

برای این عملکرد یک فنجان جوش شیرین برداشته و آن را در کف ماشین ظرفشویی خود بپاشید. سپس یک چرخه کوتاه، ترجیحا گرم یا سرد را برای انتقال جوش شیرین به تمامی قطعات دستگاه اجرا کنید.

ماشین ظرفشویی خود به صورت کامل تمیز کنید 

اگر به دنبال رفع صدرصد بوی بد از داخل ماشین ظرفشویی کنوود هستید ما به شما تمیز کردن منظم فیلترها، بازوی اسپری و سوراخ تخلیه را پیشنهاد می‌کنیم تا اطمینان حاصل کنید که بوی بد ماشین ظرفشویی شما به طور موثری از بین می رود و بقایای مواد غذایی را پاک کرده‌اید.

له یاد داشته باشید که بقایای غذا موجود دستگاه به صورت‌ ناخواسته با ظروف شما با هم تماس دارند و با قرارگیری در بین فضای ظروف می‌توانند ایجادکننده باکتری و هرگونه بیماری غیرمنتظره باشند.

نکات شستشو ماشین ظرفشویی کنوود

 1. درصورت وجود بوی بد از داخل ماشین ظرفشویی کنوود، ظروف خود را زیاد روی هم قرار ندهید.
 2. پس از شستشو دستگاه تمامی ظروف خود را یک بار دیگر برای شستشو در دستگاه بگذارید.
 3. یک فنجان آب لیمو را در یک ظرف قابل شستشو  ماشین ظرفشویی ریخته و آن را داخل دستگاه خود قرار دهید. آبلیمو به فرآیند شستشو دستگاه و رفع هرگونه بوی بد موجود کمک خواهد کرد.
 4. هر از گاهی یک شستشوی داغ را در ماشین ظرفشویی خالی انجام دهید تا بقایای مواد غذایی را از گوشه ها و سوراخ خارج کند.

 دلایل انتشار بوی سوختگی در ماشین ظرفشویی

  پلاستیک نزدیک به عنصر گرمایش

در برخی از مواقع ایجاد بوی سوختگی ممکن است به دلیل نزدیک بودن پلاستیک در قفسه بالایی که ایجاد کننده گرما است، باشد. به همین دلیل به محض انتشار بوی سوختگی چرخه را متوقف کرده و پلاستیک را از دستگاه خارج کنید.

 1. ایجاد اتصال در دستگاه 

اتصال کوتاه ممکن است باعث بوی سوختگی شود. به همین دلیل شما باید المنت حرارتی را از نظر وجود سوختگی یا برجستگی قسمت‌های مختلف بررسی کنید. برای تست تداوم بر حسب اهم (Ω) می توان از مولتی متر استفاده کرد . اگر میزان نمایش داده شده بین 0-50Ω قرائت شود، عنصر تداوم دارد، در صورت عدم تداوم، المنت گرمایشی را تعویض کنید.

 1. وجود مشکل در برد کنترل 

در صورت افزایش برق یا خرابی قطعه، برد کنترل ممکن است، قطع شود. برد را از نظر آثار سوختگی بررسی کرده و در صورت سوختگی آن را تعویض کنید.

 1. سیم برق دستگاه را بررسی کنید

رفع  بوی بد از داخل ماشین ظرفشویی کنوود به کمک یک متخصص

رفع  بوی بد از داخل ماشین ظرفشویی کنوود به کمک یک متخصص

گرمای بیش از حد سیم ها می تواند روی بدنه آنها تاثیر گذاشته باعث ایجاد ذوب شود. به همین دلیل اطمینان حاصل کنید که اتصالات انتهای سیم محکم بوده و نسوخته اند. در صورت آسیب، برای بوی بد از داخل ماشین ظرفشویی کنوود دستگاه را از برق بکشید و اتصال یا سیم را تعویض کنید. بهتر است برای انجام این کار از یک متخصص در زمینه تعمیر ظرفشویی کنوود کمک بخواهید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید

021-47278

ثبت سفارش 24 ساعته

فرم ثبت سفارش