علت صدای زیاد از ماشین ظرفشویی کنوود

علت صدای زیاد از ماشین ظرفشویی کنوود

ماشین ظرفشویی دارای سوپاپ و موتور است، بنابراین طبیعی است که هنگام کار کردن، صدایی ایجاد کنند، اما این بدان معنا نیست که صدا باید آنقدر بلند باشد که در مکالمات تداخل ایجاد کند. صدای زیاد از ماشین ظرفشویی کنوود معمولاً نشانه ای از مسائل فنی است که شما نیز باید به آنها توجه کنید. به هیچ عنوان نباید این صداها روی هم جمع شوند و هزینه ای هنگفتی برای تعمیر شما در بر داشته باشند. بنابراین، چگونه مشکل صدای ماشین ظرفشویی خود را حل می کنید؟ در این مطلب که توسط نمایندگی تعمیرات کنوود پشتیبان تهیه شده است توضیحی در مورد اینکه چرا ماشین ظرفشویی شما ممکن است صداهای ساییدن، کوبیدن، زمزمه کردن یا صداهای بلند تولید کند آورده شده است، با ما همراه باشید.

ماشین ظرفشویی صدای سنگ زنی یا کوبیدن ایجاد می‌کند

1. مسدودیت خردکن دستگاه

برخی از ماشین‌های ظرفشویی در حین انجام یک چرخه صدا کوبیدن یا درواقع سنگ زنی تولید می‌کنند. در برخی از مدل‌های ماشین ظرفشویی کنوود اگر صفحه کنترل الکترونیکی ماشین ظرفشویی دارای یک دستگاه سوئیچینگ موتور باشد، این صدا طبیعی است ، اما سنگ زنی نباید دارای ولوم خیلی بلند باشد .

اگر صدای سنگ زنی ناگهان زیاد شد، ماشین ظرفشویی خود را باید بررسی کنید، زیرا علت ممکن است:

الف) یک جسم خارجی در داخل پمپ یا تیغه خردکن گیر کرده است

به طور معمول، علت صداهای کوبیدن به دلیل وجود یک جسم خارجی در داخل تیغه های پلاستیکی چرخان ماشین ظرفشویی است. این مشکل در حین تمیز کردن دستگاه انجام می‌شود. برای مثال ممکن است یک ماده غذایی سفت یا تکه ای از ظروف شکسته و مستقیماً در ته ماشین افتاده و سپس در اطراف پروانه تخلیه ماشین ظرفشویی قرار گرفته است .

اگر در طول یک چرخه صدای ساییدن، کوبیدن یا لرزش عجیبی از ماشین ظرفشویی خود شنیدید، کافی است درب ماشین ظرفشویی را باز کرده و اجازه دهید بخار آب به صورت کامل از آن خارج شود، سپس قفسه پایینی را بیرون بکشید و ناحیه تیغه خردکن ماشین ظرفشویی را بررسی کنید.

مراحل بررسی قطعه خردکن دستگاه

  • از جدا کردن ماشین ظرفشویی از پریز شروع کنید.
  • سپس قفسه‌ها را از ماشین ظرفشویی جدا کنید تا به قسمت پایین دسترسی داشته باشید
  • واحد بازوی اسپری پایینی را باز کنید.
  • دنبال هر گونه زباله بگردید و از شر آن خلاص شوید .
  • سپس به برداشتن قسمت ادامه دهید تا به ته دستگاه برسید.
  • جزء بعدی که می خواهید حذف کنید صفحه نمایش ماشین ظرفشویی است که در زیر بازوی اسپری پایینی قرار دارد.
  • زباله ها را از بین برده و فیلتر را با آب و صابون تمیز کنید تا چربی مواد غذایی پاک شود.
  • اکنون به ته ماشین ظرفشویی رسیده اید. اینجا جایی است که بیشتر مواد غذایی و زباله ها می روند.
  • پروانه بالایی را باز کنید تا به تیغه چرخ غذا برسید و زباله های اطراف ناحیه تیغه خردکن را بررسی کنید.
  • پس از تمیز کردن قطعات داخلی، همه چیز را همانطور که پیدا کردید برگردانید یا در حین کار قطعات فرسوده را نیز تعویض کنید.

2. پاشش ناکافی آب به داخل ماشین ظرفشویی 

یکی دیگر از دلایل ایجاد صدای زیاد از ماشین ظرفشویی کنوود، پاشیدن آب ناکافی به داخل ماشین است. ماشین ظرفشویی صدایی شبیه پهپاد بوده و درصورت دریافت نکردن آب مورد نیاز خود صدای نامناسبی با ولوم بلند تولید می‌کند. اگر ماشین ظرفشویی شما در حین کار، صدای بلندی از داخل ماشین ظرفشویی انتشار داد، می‌تواند تاثیرپذیر از دو دلیل باشد، دلیل اول پمپ خراب شده و دلیل دوم دریچه ورودی ممکن است دچار گرفتگی بوده و مانع از ورود آب به ماشین ظرفشویی شوند.

3. پمپ دستگاه معیوب است

اگر بلبرینگ موتور پمپ معیوب باشد، فشار آب از طریق بازوهای اسپری ایجاد نمی شود. تعویض موتور و پمپ باید مشکل را برطرف کرده و صدای زیاد از ماشین ظرفشویی کنوود را نیز متوقف کند. این صدا مغمولا شبیه به صدای وزوز بوده و پس از گذشت مدت زمان کمی تبدیل به نوعی صدای کوبیدن می شود.

البته صدای وزوز نیز در چرخه شستشو طبیعی است زیرا واحد دفع غذای نرم ذرات غذا را خرد می کند، اما اگر وزوز شروع به تنظیم به نوعی صدای کوبیدن کند، دلایل زیر می تواند علت باشد:

الف) ممکن است بازوهای اسپری به ظروف برخورد کنند.

اگر صدای کوبیدن ریتم خاصی دارد، احتمالاً بازوهای اسپری روی ظروف می کوبند. دلیل ضربات ریتمیک این است که بازوهای اسپری معمولا به صورت دایره ای می چرخند. شما می‌توانید این صدای کوبیدن ماشین ظرفشویی را با تنظیم مجدد ظروف برطرف کنید. اما اگر ضربات داخل ماشین ظرفشویی غیر ریتمیک است، ممکن است بخواهید با یک لوله کش تماس بگیرید، زیرا مشکل متحمل شده بسیار پیچیده بوده و نیاز به بررسی یک تعمیرکار خواهد داشت.

ب) صدای ضربه لوله آب

مشکل لوله آب به دلیل بسته شدن ناگهانی دریچه است، زمانی که به صورت ناگهانی آب به لوله‌ها وارد می‌شود، بع اطراف کوبیده شده و صدای ناهنجاری ایجاد خواهد کرد.

ماشین ظرفشویی صدای تق تق ایجاد می کند 

ماشین ظرفشویی صدای تق تق ایجاد می کند

اگر ماشین ظرفشویی اخیراً نصب شده صداهای کوبنده یا تق تق ایجاد می کند، احتمالاً آن را خیلی نزدیک به کابینت نصب کرده اید و خط تخلیه در برابر دیواره های کابینت می لرزد، به همین دلیل باید با تنظیم مکان ماشین ظرفشویی باید مشکل را برطرف کنید.

 ظرفشویی صدای زمزمه می دهد

صدای زمزمه در پمپ ماشین ظرفشویی در طول چرخه شستشو طبیعی است، اما اگر صدای زمزمه بیش از حد بلند شود، دلایل زیر می تواند علت باشد:

الف) فن تهویه

آیا ماشین ظرفشویی کنوود شما صدای زمزمه بلندی دارد، به خصوص در طول چرخه خشک کردن؟ در نتیجه محتمل ترین مقصر فن خشک کن دستگاه بوده و  تعمیر فن باید صدای زیاد از ماشین ظرفشویی کنوود را کاهش دهد.

ب) پمپ شستشو موتور معیوب است:

اگر صدای زیاد از ماشین ظرفشویی کنوود گوش خراش بوده و آرامش شما را سلب کرده است،احتمالاً شما یک موتور معیوب دارید. خبر خوب این است که نیازی به تعویض ماشین ظرفشویی نبوده، با تعمیر یا تعویض موتور قدیمی با موتور جدید مشکل حل خواهد شد.

ایجاد صدای ماشین ظرفشویی هنگام تخلیه

اگر ماشین ظرفشویی بی صدا مورد علاقه شما چرخه شستشو را به خوبی طی می کند، اما وقتی نوبت به تخلیه می شود، صدای بلندی مانند زمزمه، ساییدن یا کوبیدن تولید می کند، علت احتمالی صدا در حین تخلیه می تواند مشکل پمپ تخلیه باشد. پمپ تخلیه به تخلیه آب از ماشین ظرفشویی کمک خواهد کرد، اما اگر چیزی در داخل پمپ گیر کرده باشد یا پمپ تخلیه معیوب باشد، ماشین ظرفشویی در طول چرخه تخلیه صداهای عجیبی انتشار می‌دهد. شما برای رفع مشکل باید وجود زباله در اطراف و داخل پمپ تخلیه را بررسی کرده و حتی اگر پس از تمیز کردن دستگاه، صدا ادامه داشت، پمپ تخلیه ماشین ظرفشویی را تعویض کنید.

صدای زیاد از ماشین ظرفشویی کنوود تاثیرپذیر از برخورد ظروف

هنگامی که ماشین ظرفشویی در حال کار است، به برخورد چنگال ها یا تماس ظروف با یکدیگر در اثر تکان دادن آب، صداهای تق تق طبیعی ایجاد خواهد شد، البته این صدا با ایجاد صدای جغحغه بسیار متفاوت است. برای مثال اگر در ماشین ظرفشویی های جدید مدل کنوود برای کارکرد آب وجود نداشته باشد، صدای جغجغه یا جیغ زدن نیز طبیعی ایجاد می‌شود. برای رفع این مشکل اضافه کردن مقداری آب به وان راه‌حل منطقی است.

اما اگر سر و صدا بیش از حد شود، علت می تواند معیوب بودن موتور شستشوی دستگاه باشد. درصورت وجود صدای زیاد از ماشین ظرفشویی کنوود برای رفع مشکل، یک چرخه شستشوی خالی را برای بازرسی موتور اجرا کنید. اگر صدای تق تق اتفاق بیفتد، علت آن خرابی موتور است، زیرا چیزی در داخل ماشین ظرفشویی به جز موتور وجود نخواهد داشت. دذصورت برخورد با این مشکل پیشنهاد می‌کنیم از کمک یک متخصص ماهر استفاده کنید.

صدای جیغ زدن دستگاه

اگر ماشین ظرفشویی جدیدی خریدید، ممکن است صدای جیر جیر رخ دهد. در این مورد ماشین ظرفشویی هنوز به کار خود عادت نکرده و در طی چند چرخه بعدی، صدای جیغ باید کاهش یابد و در نهایت از بین خواهد رفت. با این حال، اگر ماشین ظرفشویی شما جدید نیست، احتمالاً نباید انتظار داشته باشید که صدای جیرجیر از بین برود و مشکل از موتور، پمپ یا ورودی آب است.

رفع مشکل صدای زیاد ماشین ظرفشویی کنوود

سخن پایانی

گاهی اوقات تشخیص آسیب آنقدر دشوار است که ممکن است بخواهید با یک تکنسین حرفه ای در زمینه تعمیر ظرفشویی کنوود تماس بگیرید تا بتوانند به سرعت قطعه آسیب دیده را پیدا کنند. این به نفع شماست زیرا شما چندین قسمت مختلف دارید که باید آنها را بررسی کنید و هیچ یک از آنها نمی تواند به وضوح برای چشمان آموزش دیده شکسته به نظر برسد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید

021-47278

ثبت سفارش 24 ساعته

فرم ثبت سفارش