علت خرابی برد ماشین لباسشویی کنوود

علت خرابی برد ماشین لباسشویی کنوود

خرابی برد؛ نقص در هسته مرکزی ماشین لباسشویی کنوود

ماشین ‌های لباسشویی کنوود دارای یک برد هستند که وظیفه کنترل اجزا مختلف دستگاه مانند مدار تخلیه را بر عهده دارد. اگر فکر می‌ کنید در یکی از مدارهای ماشین‌ لباسشویی شما ایرادی وجود دارد، می ‌توانید همه اجزا آن را آزمایش کنید. به عنوان مثال، در سیستم تخلیه، باید پمپ تخلیه و سیم کشی بررسی شوند. اما اگر همه موارد را بررسی کردید و منشا مشکل مشخص نشد؛ باید به سراغ برد ماشین لباسشویی بروید. توجه داشته باشید که تست کردن برد بسیار دشوار است و در بسیاری از مواقع، باید این قطعه را به طور کامل تعویض کنید. در این مطلب از نمایندگی تعمیرات کنوود پشتیبان، به نکات مهم درباره خرابی برد ماشین لباسشویی کنوود می ‌پردازیم.

نقش برد در ماشین لباسشویی چیست؟

برد کنترل مهمترین جز یک ماشین لباسشویی است که عملکرد تمام عناصر الکتریکی دستگاه را کنترل می کند. به زبان ساده تر، این برد نقش مغز ماشین لباسشویی را دارد که کار تمام واحدهای آن را همگام می کند. در نتیجه، هر گونه خرابی برد کنترل، باعث بروز اختلال در کار ماشین لباسشویی می شود و در بدترین حالت، کل دستگاه از کار می افتد. شاید بپرسید: «این برد به کدام بخش ماشین لباسشویی متصل است؟». در پاسخ به این سوال، باید بگوییم که کارکرد برد کنترل به برند و مدل ماشین لباسشویی شما بستگی دارد.

اگر بخواهیم به طور کلی درباره این قطعه حرف بزنیم، می ‌توان گفت که برد کنترل بر عملکرد بخش‌ های زیر تاثیر مستقیم دارد:

  • خازن
  • پمپ تخلیه
  • سنسور قفل دریچه
  • سرعت سنج
  • استاتور و روتور موتور
  • شیر ورودی
  • حسگر دما
  • سوئیچ و سنسور سطح آب

نشانه های خرابی برد ماشین لباسشویی کنوود

نشانه های خرابی برد ماشین لباسشویی کنوود

آسیب به برد کنترل را نمی توان نادیده گرفت، زیرا در صورت خرابی این قطعه، ماشین لباسشویی دچار مشکل می شود و برنامه ها را به طور معمول اجرا نمی کند یا خاموش می شود. در این بین، شما می توانید به طور غیر مستقیم خرابی برد را با توجه به چند نشانه در ماشین لباسشویی خود متوجه شوید.

برای مثال، اگر درام دستگاه نمی‌چرخد، این امکان وجود دارد که برد آن خراب شده باشد. همچنین در برخی موارد، صفحه نمایش ماشین لباسشویی کد خطایی را نشان می دهد که نشان دهنده خرابی برد کنترل است. اما در ماشین‌های لباسشویی که نمایشگر ندارند، همه چراغ‌ها روشن می ‌شوند و به طور متناوب چشمک می‌ زنند.

اگر مشکل خرابی برد ماشین لباسشویی کنوود رخ دهد، دستگاه آب را تخلیه نمی کند یا در مرحله اشتباه، این کار را انجام می دهد. همچنین ممکن است فرآیند شستشو شروع شود، اما متوقف نشود. البته در بیشتر موارد، فرآیند شستشو اصلا شروع نمی شود یا به درستی انجام نمی شود. از سوی دیگر، خرابی برد می‌ تواند باعث شود درام ماشین لباسشویی بسیار آهسته بچرخد. همچنین در برخی موارد، موتور با حداکثر سرعت یا به سختی کار می کند. توجه داشته باشید که اگر دستگاه به درستی آب را گرم نمی کند یا آب بیش از حد گرم می شود، این امکان وجود دارد که مشکل خرابی برد ماشین لباسشویی کنوود رخ داده باشد.

باید به این نکته اشاره کرد که ممکن است نشانه های خرابی بیشتری وجود داشته باشند. در واقع، همه چیز به پیچیدگی دستگاه شما از نظر فنی بستگی دارد. از این رو، بهتر است برای عیب یابی ماشین لباسشویی، از یک متخصص کمک بگیرید.

چه عواملی موجب خر‌ابی بر‌د ماشین لبا‌سشویی می‌شوند؟

چه عواملی موجب خر‌ابی بر‌د ماشین لبا‌سشویی می‌شوند؟

هیچ علامت واضحی وجود ندارد که به طور دقیق نشان دهد عامل خرابی برد کنترل چیست. در واقع، حتی اگر یک کد خطا در صفحه نمایش دستگاه ظاهر شود که نشان دهنده نقص عملکرد برد کنترل باشد، نمی توان از طریق آن، منشا مشکل را پیدا کرد. با این حال، اگر اروری روی صفحه نمایش ماشین لباسشویی شما ظاهر شد یا نشانه های دیگر از خرابی برد ماشین لباسشویی کنوود را مشاهده کرید، باید حتما برد کنترل را بررسی کنید. لازم به ذکر است که برخی از این بردها می توانند برای چندین دهه بدون وقفه کار کنند، اما عوامل متعددی وجود دارند که می توانند موجب بروز نقص در آن ها شوند.

در این بین، برخی عیوب در کارخانه به وجود آمده اند. برای مثال، نقص در مسیرهای روی برد، مشکل در لحیم کاری و موارد دیگر. در این صورت، باید برد را تعویض کنید. از سوی دیگر، افت ولتاژ می تواند باعث خرابی برد ماشین لباسشویی کنوود شود. زیرا این اتفاق منجر به فرسودگی قسمت های جداگانه برد یا تمامی بخش های آن می شود. لازم به ذکر است که اگر رطوبت به برد برسد، اجزا آن دچار مشکل می شوند.

یکی دیگر از عواملی که موحب خرابی برد ماشین لباسشویی می‌شود، مشکل در اتصال دستگاه به برق است که می تواند منجر به نوسانات برق و آسیب به برد کنترل شود. همچنین خاموش کردن دستگاه در حین کار، این قطعه را دچار خرابی می کند.

با حمل و نقل صحیح، از خر‌ا‌بی بر‌د ما‌شین لبا‌سشویی جلوگیری کنید

غالبا برد کنترل ماشین لباسشویی پس از حمل و نقل و اتصال نادرست می سوزد. در این بین، بسیاری از افرادی که قصد نقل مکان به خانه جدید را دارند، باید در حمل ماشین لباسشویی دقت کنند. زیرا اگر محفظه پودر یا مایع را در حین حمل دستگاه برندارید، مقدار کمی آب که در آن باقی می ماند و هنگامی که دستگاه را حمل می کنید، آب به طور مستقیم از محفظه به برد کنترل جریان می یابد. از سوی دیگر، اگر دستگاه به درستی خشک نشود و آن را به برق به متصل کنید، مشکلاتی مانند خرابی برد ماشین لباسشویی کنوود بروز می دهند.

تشخیص و رفع خرابی برد ماشین لباسشویی کنوود

تخیص خرابی برد ماشین لباسشویی و رفع آن، بدون باز کردن واحد کنترل و تست کردن اجزا آن، غیرممکن است. البته برخی از ماشین‌های لباسشویی مدرن حالت عیب یابی دارند که این ویژگی هم گاهی اوقات به شناسایی مشکل کمک می ‌کند. اما در هر صورت، شما باید برد کنترل را جدا کرده و تست کنید.

ذکر این نکته نیز لازم است که فقط یک متخصص با تجربه می تواند یک برد را به طور صحیح تست کند و تعیین کند که آیا نیاز به تعویض دارد یا خیر. اگر خودتان قصد انجام تست را دارید، باید بدانید که این کار می تواند به نتیجه گیری و اقدامات نادرست منجر شود. در این بین، به شما توصیه کنیم که برای عیب یابی، حتما از ابزار مناسب مانند مولتی متر اسفاده کنید.

تنها متخصصان می توانند خرابی برد ماشین لباسشویی کنوود را رفع کنند

تنها متخصصان می توانند خرابی برد ماشین لباسشویی کنوود را رفع کنند

اگر در باز کردن ماشین لباسشویی یا پیدا کردن برد کنترل آن مشکل دارید، بهتر است هیچ اقدامی انجام ندهید. در این صورت، می توانید با یک متخصص تماس بگیرید. از سوی دیگر، حتی اگر به برد دسترسی پیدا کنید، شاید نتوانید آن را تعمیر نمایید. زیرا تعمیر این بخش از ماشین لباسشویی بسیار دشوار است. از سوی دیگر، امکان آسیب دیدن دیگر اجزا دستگاه نیز وجود دارد. در نتیجه، بهتر است از متخصصین مجرب در زمینه تعمیر لباسشویی کنوود کمک بگیرید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید

021-47278

ثبت سفارش 24 ساعته

فرم ثبت سفارش